Certyfikowane naprawy rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne są w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne i dostępne na polskim rynku. Głównym powodem jest coraz bardziej przystępna cena elektrycznego wspo... więcej >
MOSiR Sandomierz

Co pić podczas jazdy rowerem?

http://www.sport-rowery.pl/images/stories/poradnik/gsport1.jpg

Fizjologia
Jak zapobiec odwodnieniu?
Kiedy sięgamy po napoje?
Co pijemy?
Uwaga! Nie pij czystej wody!



Fizjologia

Poziom płynów w organizmie ma bardzo istotne znaczenie i wpływ na nasze funkcjonowanie. W czasie wysiłku, treningu, intensywnej jazdy, czy zawodów tracimy wodę. Wraz z nią również bardzo ważne składniki tj. mikroelementy, witaminy, elektrolity (sód, potas, magnez). Dochodzi do zachwiania proporcji i ilości tych składników. Kilku procentowa utrata masy ciała przez odwodnienie (pocenie się) powoduje znaczną utratę wydolności, nawet do 30%. Nasze możliwości wykonywania ruchu spadają. Kondycja pogarsza się. Odczuwamy coraz większe zmęczenie, duże pragnienie, skurcze mięśni, a nawet złą kondycja umysłową. Dodatkowo wysoka temperatura zewnętrzna znacznie przyspiesza objawy odwodnienia.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Wystarczy w odpowiednim momencie i w odpowiednich wielkościach podać naszemu organizmowi „to co trzeba” a znacznie wydłużymy wysiłek bądź go nawet zwiększymy. Nie należy czekać na uczucie pragnienia. Wtedy jest już za późno i możemy daleko nie „zajechać”. Uczucie dużego pragnienia to moment nieodwracalnego i dużego odwodnienia.  Podawanie od tego momentu nawet dużych ilości przygotowanych płynów nie pomoże. Ten „sygnał” działa z bardzo dużym opóźnieniem.

Kiedy sięgamy po napoje?

Należy wyrobić nawyk wczesnego sięgania po napój. Nie czekamy na zaświecenie się ostatecznej lampki pragnienia. Sięgamy po bidon co około 10-15 min i wypijamy 100-150 ml przygotowanego napoju każdorazowo. Ta proporcja dotyczy wysiłku intensywnego (zawody). Przy mniejszej intensywności należy zmniejszyć dawkę.  

Co pijemy?

Zawodnicy naszego teamu Sport Serwis stosują napoje izotoniczne lub hipotoniczne włoskiej firmy ENERVIT. Są to odżywki specjalnie przygotowane dla lekkoatletów, biegaczy i rowerzystów. Preparat Enervit GSport to proszek łatwo rozpuszczalny w wodzie, z którego można przygotować izotonik lub hipotonik. Napoj przygotowany z tego proszku zawiera kompleksowy skład opracowany pod kątem uzupełniania płynów w czasie intensywnych ćwiczeń i zawodów. W ich składzie znajdują się wszystkie niezbędne mikroelementy, witaminy, pierwiastki śladowe i węglowodany, które są niezbędne do szybkiego nawodnienia i uzupełnienia energii. W zależności od temperatury zewnętrznej i intensywności wysiłku stosujemy:
1. Napój hipotoniczny zwany „hipotonikiem” – posiada mniej energii i elektrolitów. Szybko nawadnia. Jest szybko uwalniany do krwioobiegu. Nie odczuwamy go na żołądku. Zalecany przy wysokiej temperaturze zewnętrznej (powyżej 25 °C) lub bardzo intensywnym wysiłku np. sprinty, krótkie maratony rowerowe.
2. Napój izotoniczny zwany „izotonikiem” – posiada więcej energii i elektrolitów. Pozostaje dłużej w żołądku ze względu na ciśnienie płynu i stężenie substancji. Zalecane przy temperaturze umiarkowanej, małej lub średniej intensywności wysiłku np. długie wytrzymałościowe dystanse.

Uwaga! Nie pij czystej wody!

Nigdy nie stosujemy czystej wody. W tej postaci nie jest zatrzymywana w organizmie. Następuje szybkie odparowanie w postaci potu, a także w efekcie ubocznym zbieranie w pęcherzu. Jesteśmy zmuszeni do zatrzymywania się lub odczuwamy duży dyskomfort. Sama woda nie zawiera składników traconych podczas wysiłku i pocenia się. Ubytek w organizmie nie jest uzupełniany. Sama w sobie woda stanowi tylko chwilowy wypełniacz żołądka. Nie uzupełnia również bilansu energetycznego.

Sklep i serwis rowerowy:

ul. Kochanowskiego 25
27-600 SANDOMIERZ

tel:
533 100 418

zapraszamy:
pon-pt: 10.00 -17.00
sob:      9.00 - 12.00

email: info@sport-rowery.pl

 http://www.sport-rowery.pl/images/baner%20narty-1.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Zgadzam sie na użycie plików Cookies.